Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Liczy się też praca bez pisemnej umowy

Kategoria: Prawo pracy, Praca

Umowa o pracę podpisana z członkiem zarządu przez nieupoważnioną osobę jest nieważna. Jeśli jednak władze spółki dopuszczą go do pracy i wypłacą pensję, to została zawarta. Przepisy nie każą sporządzać umowy wyłącznie na piśmie. Pozwalają czasami na jej zawarcie w sposób dorozumiany, gdy np. pracodawca dopuścił osobę tak zatrudnioną do pracy i wypłacał jej wynagrodzenie. Stwierdził tak Sąd Najwyższy 12 czerwca br. po rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym.

pobierz_plik
Pozew o nawiązanie stosunku pracy POBIERZ »
pobierz_plik
Pozew o zapłatę zaległego wynagrodzenia POBIERZ »

Tym razem zajmował się sprawą Grzegorza D., który w lipcu 2002 r. został prezesem zarządu spółki komputerowej. Umowę o pracę spisał z nim członek rady nadzorczej, choć nie miał do tego żadnego umocowania. Po roku zawarli dodatkową umowę na stanowisko dyrektora generalnego. Niebawem zmieniły się władze firmy, które odwołały Grzegorza D. z funkcji i pozbawiły posady. Za bezskuteczną uznały też drugą zawartą z nim umowę. Grzegorz D. zażądał w pozwie odszkodowania za nielegalne zwolnienie, zaległej pensji i ekwiwalentu za urlop.

Przegrał zarówno przed sądem rejonowym, jak i okręgowym. Według nich w ogóle nie doszło do zawarcia obydwu umów, gdyż w imieniu firmy parafowała je nieupoważniona osoba. Z umowy spółki wynikało natomiast, iż członków zarządu angażuje zgromadzenie wspólników reprezentowane przez specjalnego pełnomocnika. A nie był nim na pewno przewodniczący rady nadzorczej, który działał samodzielnie i bez akredytacji tego organu.

Sąd Najwyższy był innego zdania. Wprawdzie obydwie umowy o pracę uznał za nieważne, ale nie zaprzeczył, że nastąpiło zatrudnienie prezesa.

- W świetle art. 29 kodeksu pracy nawiązanie stosunku pracy odbywa się nie tylko przez spisanie umowy - mówił sędzia Józef Iwulski. - Liczą się także oświadczenia dorozumiane wynikające z zachowania stron. Takie domyślne zawarcie umowy następuje m.in. wtedy, gdy pracodawca pozwala nowo zatrudnionemu świadczyć pracę i płaci za nią.

Dlatego sądy rozpatrujące spór powinny dokładnie zbadać okoliczności. Ocenić, czy reprezentant spółki miał odpowiednie pełnomocnictwo i czy w grę wchodziło podporządkowanie pracownicze. Sprawdzić także, czy strony nie zawarły umowy w celu obejścia przepisów, np. by prezes dobrze zarobił. Niższe instancje nie przeprowadziły takiej weryfikacji. Dlatego SN uwzględnił skargę kasacyjną zwolnionego i zwrócił sprawę do sądu okręgowego (sygn. I PK 277/05).
Źródło Rzeczpospolita

Data: 03.11.2006 00:00
Autor/źródło: Rzeczpospolita
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.