Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Zyskamy więcej wolnych dni i dłuższe urlopy macierzyńskie

Kategoria: Prawo pracy, Praca

Pracownicy nie będą musieli odpracowywać w sobotę jednego z kolejnych dwóch dni świąt przypadających w tygodniu. Odbije się to jednak na wysokości pensji. Takie zmiany w kodeksie pracy uchwalił wczoraj Sejm. Obecnie, jeśli w danym roku występuje tydzień z dwoma świątecznymi dniami, a żaden z nich nie przypada w niedzielę, pracownik musi odpracować jeden w sobotę, a wymiar jego czasu pracy obniża się o osiem godzin. Dotyczy to świąt przypadających 1 i 3 maja oraz 25 i 26 grudnia.

pobierz_plik
Wniosek o urlop POBIERZ »

Po zmianie nie trzeba będzie odpracowywać jednego dnia świątecznego, a wymiar czasu pracy obniży się o 16 godzin. Pracownik będzie miał i wolną sobotę, i wolne dwa dni świąt. Z tego powodu wysokość pensji ustalanej według stawki godzinowej obniży się, bo kolejne osiem godzin odliczy się od wymiaru czasu pracy. Posłowie wprowadzili przepisy przejściowe dla grudnia tego roku: pracownicy nie dostaną niższej pensji, mimo że będą pracowali o osiem godzin mniej.

Nowe rozwiązanie zapewnia 52 dni wolne od pracy w każdym roku. Skorzystamy z tego w latach 2007, 2008, 2012, 2013 i 2014. Wtedy wystąpią dwa tygodnie z dwoma świętami przypadającymi w inne dni niż niedziela, a więc wolnych dni w pięciodniowym tygodniu pracy byłoby 50. Skorzystamy również w latach 2009 i 2015, kiedy wolnych dni byłoby 51 - wystąpi bowiem jeden tydzień z dwoma świętami w dzień inny niż niedziela.

Zmieniono również zasady ustalania urlopu wypoczynkowego pracownikom zatrudnionym przez część miesiąca lub w niepełnym wymiarze. Niepełny miesiącpracy przy przyznawaniu urlopu będzie zaokrąglony w górę do pełnego miesiąca.

Natomiast niepełny dzień urlopu zostanie zaokrąglony w górę do pełnego dnia - w wypadku ustalania proporcjonalnego urlopu w razie zmiany miejsca pracy. Kwestie te dotychczas regulowało rozporządzenie.

Ta ustawa wejdzie w życie 30 listopada.

W drugiej noweli Sejm zdecydował o wydłużeniu urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie. Pracownica będzie mogła opiekować się dzieckiem przez 18 tygodni przy pierwszym porodzie, 20 tygodni przy każdym następnym, a 28 - jeśli urodzi dwoje lub więcej dzieci. Dłuższy, bo 18-tygodniowy, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwał pracownikowi, który adoptuje lub przyjmie do rodziny zastępczej dziecko w wieku do siedmiu lat, a nie jak dotychczas do roku.

Do kodeksu pracy wprowadzono przepisy porządkujące: tydzień urlopu macierzyńskiego będzie odpowiadał siedmiu dniom kalendarzowym; jeśli pracownica nie korzysta z urlopu przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu będzie dzień narodzin dziecka.

Nie zyskały akceptacji Sejmu poselskie poprawki wprowadzające sześciomiesięczny zakaz zwalniania kobiet po powrocie z urlopów macierzyńskiego i wychowawczego. Jeśli dziecko byłoby niepełnosprawne - okres ochronny miał wynosić 12 miesięcy. Sejm nie przychylił się również do propozycji podwyższenia do poziomu minimalnego wynagrodzenia podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych dla osób korzystających z urlopu wychowawczego. Ta ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
Źródło Rzeczpospolita

Data: 20.10.2006 00:00
Autor/źródło: Rzeczpospolita
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.