Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

RMUA tylko raz w roku

Druk RMUA nie będzie musiał być przedstawiany pracownikowi co miesiąc, jak było to dotychczas. Raz w roku, w formie imiennych raportów, przedsiębiorcy będą informować pracowników o składkach, jakie odprowadzili za nich do ZUS i NFZ. Jedynie na wyraźny wniosek podwładnych, pracodawca będzie mógł robić to częściej. Zmiany te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

 

Sejm uchwalił ustawę o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która przewiduje, że przedsiębiorcy będą informować pracowników o składkach, jakie odprowadzili za nich do ZUS i NFZ tylko raz w roku, w formie imiennych raportów.  Jeśli pracownik będzie chciał uzyskać taką informację wcześniej, będzie musiał wystąpić ze stosownym wnioskiem do pracodawcy. Ustawa trafi teraz do Senatu.
– To duże administracyjne ułatwienie dla pracodawców, dzięki niemu poświęcą mniej czasu na wypełnianie papierków – mówi Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan. Pracownikom może być jednak trudniej kontrolować stan swojego konta w otwartym funduszu emerytalnym i ZUS. Dlatego powinni na bieżąco sprawdzać, czy firm odprowadza za nich składki - dodaje
 
Dla prowadzący działalność gospodarczą ustawa zawiera też inne ułatwienia, np. należności ZUS i płatników przedawniają się po pięciu latach, a nie jak obecnie dopiero po 10 latach. Oznacza to zakład będzie miał tyle czasu na ściągnięcie od dłużnika niezapłaconych przez niego składek. Płatnik w tym samym czasie będzie miał prawo domagać się od ZUS zwrotu nadpłaconych składek.
 
– Skrócenie okresu przedawnienia jest dobre dla firm, bo ZUS będzie je mógł ścigać za nieopłacone składki przez krótszy niż obecnie czas. Z drugiej strony zakład będzie musiał sprawniej egzekwować należności składkowe – mówi Przemysław Stobiński, radca prawny z CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa.
 
Skrócony został również czas, przez który pracodawcy muszą przechowywać dokumenty potwierdzające odprowadzenie składek, czyli deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne oraz dokumenty korygujące te dokumenty. Po zmianach okres ten zostanie skrócony do pięciu lat, a nie jak jest obecnie 10 lat.
Wszystkie te zmiany odnośnie przedawnienia i przechowywania papierów ubezpieczeniowych mają wejść w życie dopiero od 1 stycznia 2013 r. ZUS musi dostosować swój system informatyczny do nowych przepisów, a to wymaga czasu.

 

Zasady wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego również ulegną zmianie. Obecnie pracownik musi go wykorzystać do końca marca nastepnego roku kalendarzowego, po wejściu w życie ustawy pracownik będzie mógł wykorzystać go do końca lipca następnego roku.

Data: 24.08.2011 00:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Słowa kluczowe: RMUA, zus, pracownik, składki ZUS, pracodawca, odprowadzanie składek, zaległy urlop
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.