Jesteś tutaj:

Badanie Randstad: 28 proc. Polaków boi się utraty pracy

Na rynek pracy powrócił optymizm. Rośnie zadowolenie pracowników z wykonywanej pracy i ich wiara we własne siły. Z badania agencji Randstad wynika, że większość Polaków jest gotowa na zmianę pracy. Nawet, jeśli wiąże się to z przeprowadzką do innego miasta. Co więcej, ponad 70 proc. badanych wierzy, że w razie utraty, uda im się znaleźć inną pracę.

Jak wskazują wyniki 7. edycji badania "Monitor Rynku Pracy" w lutym 2 na 3 pracowników było zadowolonych z wykonywanej pracy. 18 proc. Polaków twierdzi nawet, że są bardzo zadowoleni ze stanowiska, które zajmują. Zdaniem Agnieszki Bulik, członka zarządu Randstad, wzrost zadowolenia wynika przede wszystkim ze stabilizacji sytuacji, zarówno w polskiej, jak i europejskiej gospodarce. - Nieustająco mnie to zadziwia, ale to się powtarza w każdej edycji badania, że mamy wysoki odsetek osób, bo ponad 70 proc., które wierzą, że znajdą jakąkolwiek inną pracę. To jest bardzo wysoki wskaźnik optymizmu. Spadło również poczucie ryzyka utraty pracy - to też świadczy o tym, że poczuliśmy się bezpieczniej i pewniej - mówi Agnieszka Bulik.

W lutym takiego scenariusza obawiało się 28 proc. badanych. Pod koniec ubiegłego roku było to 4 pkt. proc. więcej. W większości badanych państw wskaźnik ten z kwartału na kwartał rośnie.Wzrost nastrojów optymistycznych wśród pracowników oznacza również, że coraz mniej z nich boi się zmiany pracy. - Polacy wyróżniają się na tle innych państw, jeśli chodzi o indeks mobilności, czyli otwartość na zmianę pracy - podkreśla Agnieszka Bulik.Wskaźnik ten od listopada 2011 roku utrzymuje się na poziomie 109 punktów, co plasuje Polskę razem z Francją na pierwszym miejscu. Na gotowość do zmiany pracy wśród Polaków w dalszym ciągu największy wpływ mają zmiany w dotychczasowej firmie. Jednak coraz częściej poszukujemy lepszych warunków. Osobiste pragnienie zmiany jest motywacją dla ok. 14 proc. Polaków.Badanie agencji Randstad pokazuje również, że pracujemy coraz więcej, również poza pracą. 

 

- Rzesza respondentów, bo aż 55 proc. mówi o tym, że bardzo często wykonują jakieś zadania związane z pracą w czasie wolnym od pracy. 38 proc. badanych twierdzi, że wręcz jest od nich oczekiwana taka pełna dyspozycyjność - mówi członek zarządu Randstad.Dotyczy to w szczególności osób, które wykonują pracę umysłową. - Taka praca często wiąże się z tym, że zostajemy dłużej w pracy lub bierzemy coś do domu, żeby np. napisać raport. Myślę, że to jest powszechne - dodaje Agnieszka Bulik.Jednocześnie podkreśla, że na podobne problemy skarżą się również m.in. nasi południowi sąsiedzi. Najczęściej pracę do domu zabierają Grecy (66 proc.), Hiszpanie (64 proc.) i Węgrzy (60 proc.). Natomiast Belgowie i Holendrzy najlepiej radzą sobie z rozdzielaniem pracy i życia prywatnego. Tu ok. 40 proc. badanych pracuje poza godzinami pracy.

Data: 10.04.2012 15:00
Autor/źródło: NEWSERIA
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Słowa kluczowe: utrata pracy, praca, poczucie ryzyka utraty pracy, pracownik, praca umysłowa
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.