Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni naszą tożsamość i pieniądze

Kategoria: Prawo, Prawo
Słowa kluczowe: policja

Od roku trwa społeczna Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W tym czasie o ponad połowę udało się zwiększyć ilość zastrzeganych dokumentów tożsamości, które zostały zgubione lub skradzione. Zastrzeganych jest obecnie około 15.000 szt. miesięcznie – to tak, jakby np. wszyscy mieszkańcy średniej wielkości miasta nagle zgubili swoje dokumenty!

W Centralnej Bazie Danych Systemu znajduje się ponad 1 900 000 różnych dokumentów, w tym ponad 800 000 to dokumenty tożsamości (głównie dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty).
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni przed całym wachlarzem przestępstw. Na podstawie danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej wiemy, że w samym sektorze bankowym, w ciągu ostatnich 12 miesięcy powstrzymano prawie 10 000 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 321 milionów złotych.
Co za te pieniądze można by zrobić? Można kupić 200 tys. zestawów komputerowych dla szkół, sfinansować roczną działalność wszystkich muzeów w Polsce, czy wybudować 2 mosty świętokrzyskie.
Dotychczasowy przebieg Kampanii i jej efekty.
Jednym ze znaczących elementów Kampanii jest współpraca z Policją. Dzięki aktywnemu wsparciu Komendy Głównej i Komend Powiatowych, informacja o Systemie DZ trafia do wszystkich jednostek terenowych na terenie całego kraju, a stamtąd do każdej osoby, która zgłasza problem kradzieży dokumentów:
„Powinniśmy głośno mówić o konieczności zgłaszania faktu kradzieży dokumentów. Najlepiej, aby zgłaszać to zarówno w banku, jak i na policji. To z pewnością pozwoli na wyeliminowanie wielu prób wyłudzeń i oszustw, uchroni też nas przez wymiernymi stratami” - Mariusz Sokołowski, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji
 
Kampanii patronuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ideę akcji licznie popierają urzędy miast i gmin w całej Polsce. Informacja o Systemie trafia wprost do Wydziałów Ewidencji Ludności wszystkich gmin. Oprócz rozpowszechnienia materiałów informacyjnych w budynkach magistratów, na miejskich portalach internetowych pojawiły się szczegółowe informacje, jak reagować w przypadku utraty dokumentów oraz linki do specjalnego portalu www.dokumentyzastrzezone.pl
Kampanię wspierają także Uczelnie w całym kraju. Na terenie kampusów pojawiły się materiały informacyjne na temat Kampanii. Akcje wspomagają media, a także portale internetowe www.nasza-klasa.pl i www.onet.pl oraz Biuro Informacji Kredytowej, InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej oraz sieć Centrów Informacji Gospodarczej.
 
Dla oceny efektów Kampanii badana jest m.in. liczba wpisów w Centralnej Bazie Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Badania prowadzone są w trybie porównawczym rok do roku, gdzie sprawdzana jest liczba zastrzeganych dokumentów w poszczególnych tygodniach, miesiącach i kwartałach w latach 2007 - 2009. W I etapie Kampanii (czerwiec - grudzień 2008 roku) zanotowano wzrost zastrzeżeń na poziomie 45%. W II etapie prawie 65%, przy czym rekordowym okazał się być czerwiec 2009 r. - wzrost zastrzeżeń o ponad 80%.
Wyraźny wzrost ilości zastrzeżeń można juz uznać za trwałą tendencję. Coraz większy odsetek osób ma świadomość potrzeby takiej czynności. Takie rezultaty to znakomita prognoza na kolejny, trzeci etap akcji.
Data: 24.07.2009 00:00
Autor/źródło: Komenda Główna Policji
Kategoria: Prawo, Prawo
Słowa kluczowe: policja
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.