Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Cyberbezpieczeństwo Polski

We wtorek 30 sierpnia br. Sejm przyjął przedstawiony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego projekt ustawy o zmianie ustawy o stanie wojennym oraz kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw. W głosowaniu za zmianami opowiedziało się 274 posłów, przeciwnych było 131, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zasadniczym celem ustawy jest wprowadzenie do porządku prawnego kategorii cyberprzestrzeni, jako jednego z ważniejszych elementów bezpieczeństwa narodowego. Ustawowe określenie cyberprzestrzeni stwarza podstawy prawne do uruchomienia procesu planowania i praktycznego przygotowania struktur państwa na wszystkich jego szczeblach do obrony przed tymi nowymi zagrożeniami.

Dodatkowo, ustawa zawiera prawne rozwinięcie konstytucyjnego pojęcia „zewnętrznego zagrożenia państwa” jako celowych działań godzących w niepodległość, niepodzielność terytorium, ważny interes gospodarczy Rzeczypospolitej Polskiej lub zmierzających do uniemożliwienia albo poważnego zakłócenia normalnego funkcjonowania państwa, podejmowanego przez zewnętrzne w stosunku do niej podmioty.
 
 
Ujęte w ustawie rozwiązania wkomponowują się w przygotowywany przez Radę Ministrów „Rządowy Program Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2011-2016”, stanowiąc jego ważne uzupełnienie. Ponadto rozwiązania te pozostają w pełnej zgodności z nową Koncepcją strategiczną NATO, przyjętą na szczycie w Lizbonie, w której wskazano ataki cybernetyczne jako jedno z istotnych zagrożeń bezpieczeństwa dla państw członków Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Projekt nowelizacji ustawy o stanie wojennym i kompetencjach naczelnego dowódcy sił zbrojnych został przygotowany w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i w czerwcu skierowany do Sejmu. Wcześniej Prezydent RP Bronisław Komorowski mówił o konieczności wprowadzenia rozwiązań prawnych, które będą uwzględniały zagrożenie atakami na systemy teleinformatyczne. Wyrażał wtedy nadzieję, że parlament przyjmie te rozwiązania jeszcze w tej kadencji. Pod koniec maja projekt był jednym z tematów posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent dyskutował o nim także z szefami sejmowych komisji: obrony narodowej, administracji i spraw wewnętrznych oraz do spraw służb specjalnych.
 
 
Źródło BBN
Data: 08.09.2011 00:00
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Prawo, Prawo
Słowa kluczowe: cyberbezpieczeństwo, Polska, cyberprzestępstwo, terroryzm
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.