Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Łatwiejszy dostęp do aplikacji

Kategoria: Prawo, Prawo

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada łatwiejsze egzaminy na aplikacje. Chce ułatwić dostęp do zawodów prawniczych osobom bez aplikacji. Zamierza też utrzymać państwowy egzamin zawodowy. Do samorządów prawniczych przekazano do konsultacji projekt zmian ustawowych, które nowelizują przepisy ustaw regulujących wykonywanie zawodów prawniczych. W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny uchylił poprzednie uregulowania w zakresie zmian w naborze na aplikację. Ministerstwo Sprawiedliwości nie rezygnuje z rozwiązań prowadzących do szerszego otwarcia prawniczych profesji. Przy okazji modyfikuje też zasady naboru na aplikacje korporacyjne, których charakteru TK nie zakwestionował.

 Łatwiejszy dostęp do aplikacji (Źródło: www.alamy.com)
Projekt przewiduje, że bez stosownej aplikacji i egzaminu zawodowego adwokatem lub radcą mógłby zostać nie tylko profesor i doktor habilitowany nauk prawnych, lecz także radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, sędzia, prokurator i notariusz. Od asesorów sądowych i prokuratorskich wymagany byłby sześciomiesięczny staż pracy.

Osoby, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski, będą musiały wykazać, że bezpośrednio przed złożeniem wniosku o wpis na listę adwokatów lub radców przez co najmniej rok pracowały (na etacie lub na zlecenie) przy obsłudze prawnej w kancelarii adwokackiej lub radcowskiej (doktorzy nauk prawnych przez 18 miesięcy). Równoważnym warunkiem dla takich osób byłoby 18 miesięczne zatrudnienie jako referendarz sądowy lub asystent sędziego (dla doktorów nauk prawnych co najmniej dwuletnie).

Egzamin zawodowy adwokacki lub radcowski bez obowiązku odbycia aplikacji mogliby zdawać: doktorzy nauk prawnych, osoby, które przez co najmniej sześć lat zatrudnione były jako referendarz sądowy lub asystent sędziego. Taką szansę dostaliby też ci prawnicy, którzy po studiach przez sześć lat pracowali przy obsłudze prawnej, ale wyłącznie w kancelarii adwokackiej lub radcowskiej, a także osoby ze zdanym egzaminem sędziowskim lub prokuratorskim.

Egzaminy radcowskie, adwokackie i notarialne mają pozostać państwowe, ale z większym udziałem przedstawicieli samorządów prawniczych, na co położył nacisk TK w swych wyrokach. Komisje egzaminacyjne będzie powoływał minister sprawiedliwości w porozumieniu z Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych. Każda ma się składać z czterech urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości i czterech prawników z korporacji. Egzamin będzie polegał na rozwiązaniu zadań i rozstrzygnięciu kazusów prawnych.

Egzamin pozostanie dwuetapowy. Pisemny ma polegać na przygotowaniu pisma procesowego lub opinii prawnej; dla kandydatów na adwokatów - z prawa karnego i cywilnego, dla kandydatów na radców zaś zamiast prawa karnego byłoby prawo administracyjne. Część ustna byłaby przeprowadzana w blokach przedmiotowych: prawo karne, cywilne, administracyjne oraz ustrojowe. Trzeba będzie rozwiązać po pięć wylosowanych kazusów z każdego bloku. Dla większej przejrzystości i kontroli przebieg egzaminów ustnych będzie nagrywany.
Więcej Rzeczpospolita
Data: 11.01.2007 00:00
Autor/źródło: Rzeczpospolita
Kategoria: Prawo, Prawo
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.